ژل لب
۰۳
شهریور

هر آنچه نیاز است از تزریق ژل لب بدانید

هر آنچه نیاز است از تزریق ژل لب بدانید

یکی از انواع عمل زیبایی، عمل بزرگ سازی لب هاست که باعث می شود لب ها بزرگتر و پرتر شوند. امروزه پرکاربردترین متد بزرگسازی لب ها استفاده از پرکننده های پوستی قابل تزریق است.

انواع مختلفی از پرکننده های پوستی وجود دارند که می توانند در اطراف دهان و لب ها تزریق شوند. اما امروزه یکی از فراگیرترین پر کننده های لب و بهترین برند ژل برای صورت هیالورونیک اسید است. هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی است که در بدن یافت می شود و باعث حجیم سازی لب ها می شود.

این نوع پرکننده ها غالبا به «پر کننده های هیالورونیک اسید» معروف هستند.زمانی کاربردی ترین پر کننده پوستی کالوژن بود اما امروز شاهد هستیم که کمتر از این پر کننده پوستی استفاده می شود. محصولات جدیدتر علاوه بر ایمنی بیشتر، ماندگاری بیشتری نیز دارند. از دیگر روش های بزرگسازی لب ها تزریق و ایمپلنت های چربی است. اما امروزه این روش ها تقریبا منسوخ شده اند و زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند زیرا نتایج یکسانی ندارند و نتایج آن ها در افراد مختلف متفاوت است و عوارض جانبی زیادی هم دارند.

کاربردهای پرکننده‌های هیالورونیک اسید

پرکننده‌های هیالورونیک اسید می‌توانند شکل، ساختار، حجم و قسمت های فرو رفته لب ها را بهبود بخشند.

اثرات این عمل زیبایی معمولا تا 6 ماه ماندگاری دارد. بعد از آن، برای حفظ حجم لب ها باید تزریق بیشتری انجام گیرد.

در بازار چندین پرکننده‌ هیالورونیک به شرح زیر موجود است:

Restylane, Restylane-L, Restylane Silk،Juvederm Ultra, Juvederm Ultra Plus،Belotero،Balance،HylaForm،Elevess،Prevelle Silk،Captique

تمام این محصولات به یک شکل تزریق می شوند و همچنین نتایجی مشابه هم دارند. بر خی از آن ها حاوی لیدوکایین که یک بی حسی موضعی است نیز می باشند.

مزایای پرکننده‌های هیلورونیک اسید و تزریق ژل

هنگامی که ژل در پرکننده تزریق می شود، بافت های لب را فرم دهی و پشتیبانی می کند.

از مزایای پرکننده‌های هیالورونیک اسید میتوان به کنترل کردن حجم لب و کنترل ماده ی تزریق شده اشاره کرد به همین دلیل پزشک بهتر می تواند حجم اضافی لب ها را کنترل کند لازم به ذکر است که علاوه بر مهارت داشتن پزشک مراقبت های بعد از عمل نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سرعت تریجی درمان: تزریق ها ممکن است به صورت تدریجی و در قالب چند جلسه برگزار شود تا نتایج رضایت بخشی بدست آید.

تورم و خون مردگی: این روش در مقایسه با روش های دیگر تورم و خون مردگی کمتری دارد.

ماندگاری نتایج: نتایج این روش ماندگاری خوبی دارند اما دائمی نیستند.

عدم وجود آلرژی: به دلیل اینکه پرکننده‌های هیالورونیک اسید از موادی که مشابه آن به طور طبیعی در بدن یافت می شود تولید می شوند به همین دلیل احتمال آن کم است که فردی به آن حساسیت داشته باشد اما اگر فردی به لیدوکائین حساسیت داشته باشد بهتر است قبل از عمل حتما به پزشک بگوید.

مواد قابل تزریق برای لب‌ها

ملاک انتخاب پر کننده چیست؟

تزریق لب: پرکننده‌های زیست‌ تجزیه‌ پذیر بیولوژیکی و پرکننده‌های زیست‌ تجزیه‌ ناپذیر

پر کننده ها به دو دسته تقسیم می شوند: زیست‌ تجزیه‌ پذیر بیولوژیکی و پرکننده‌های زیست‌ تجزیه‌ ناپذیر

1. پر کننده های زیست‌ تجزیه‌ پذیر بیولوژیکی:

این مواد با گذر زمان توسط بدن تجزیه می شوند یعنی اثر آن ها رفته رفته کمتر می شود. ( بین 6 ماه تا 18 ماه)

2. پر کننده های زیست‌ تجزیه‌ ناپذیر:

از آنجایی که این پر کننده ها توسط بافت احاطه می شوند در نتیجه اثر دائمی دارند.

تزریق لب توسط پرکننده‌های زیست‌تجزیه‌پذیر بیولوژیکی

لب های پروتز موقت

بارزترین و پیشرفته ترین پرکننده‌های زیست‌تجزیه‌پذیر بیولوژیکی برای لب های پروتز موقت مواد قابل تزریق  بر مبنای ماده طبیعی هستند مانند هیلورون اسید

هیالورون اسید ماده ای است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود و وظیفه آن آبرسانی به پوست است این ماده یکی از ترکیبات کرم های ضد چروک (ضد پیری) است.

این ماده باعث انعطاف پذیری پوست می شود، کاملا بی خطر است و هیچگونه آلرزی ای در بدن ایجاد نمی کند.

ژل قابل تزریق هیالورون ترکیبی از آب و هیالورون اسید است. این ماده که به طور طبیعی در بدن یافت می شود با نام NMF (عامل رطوبت‌ سازی طبیعی) شناخته می‌شود.

برندهای مختلفی از ژل‌های هیالورون در بازار وجود دارد که معروفترین آن ها رستیلان و پرلان است.

پایه و اساس این دو برند از ژل‌ هیالورون طبیعی است که به وسیله جدیدترین اصول بیوتکنولوژیکی تولید می شود. با پیوند متقاطع با مولکول، رستیلان و پرلان خیلی قوی می‌شوند که تاثیر گذاری آن ها را بیشتر می کند از آنجایی که این ماده کاملا خالص است به همین دلیل ایجاد آلرژی در بدن نمی کند.

برند رستیلان-پرلان 3 نوع ژل تولید می کند که قابلیت ترکیب شدن با یکدیگر نیز دارند :

رستیلان: برای مشخص کردن کانتور لب‌ها

رستیلان لیپ: برای پرتر کردن لب‌ها

پرلان لیپ: برای پرتر کردن لب‌ها

پرکننده‌های زیست‌ تجزیه‌ پذیر بیولوژیکی در دزهای دقیقی تجویز می شوند و معمولا پس از طریق شدن آن ها، توسط فرد احساس نمی شود.

برای گرفتن نتیجه بهتر از پر سازی گاهی اوقات لازم است که عمل حداقل یک بار دیگر صورت گیرد، که این موضوع پس از گذشت 3 هفته بعد انجام می گیرد. پس از گذشت مدت زمانی بین 6 الی 18 ماه مواد تزریق شده توسط بدن جذب می شوند که به همین دلیل نتیجه این عمل موقتی است.

تزریق مجدد این مواد هیچ گونه مشکلی ایجاد نمی کند، برای محفوظ ماندن نتایج عمل توصیه می شود که پس از گذشت مدت زمانی خاصی درمان هایی صورت گیرد.لازم به ذکر است که نوع پوست هر فرد و همچنین سبک زندگی او در مدت زمان ماندگاری اثرات این عمل نقش بسزایی دارد.

پس از عمل لبها قرمز و متورم می شوند و ممکن است اطراف محل تزریق بی رنگی های مایل به آبی به وجود بیاید، این مسئله به راحتی توسط رژ لب قابل حل است که پس از گذشت چند روز کلا از بین می روند. اکثر بیماران پس از عمل بلافاصله به فعالیت شغلی خود ادامه می دهند.

در رابطه با تزریق‌های زیست‌تجزیه‌ناپذیر بیولوژیکی، انتخاب مواد یکی از موضوعات مهم است. با وجود اینکه ثابت شده است که استفاده از پرکننده های زیست‌تجزیه‌ناپذیر احتمالا مشکلات کمتری را به وجود بیاورند با این وجود این دیدگاه وجود دارد که در ارتباط با ریسک های بلند مدت دانش کافی وجود ندارد.