بوتاکس و ژل
۰۵
شهریور

مقایسه بوتاکس و ژل : راه های تاثیر گذار برای بهبود علائم پیری کدام است؟

مقایسه بوتاکس و ژل : راه های تاثیر گذار برای بهبود علائم پیری کدام است؟

پر کننده های پوست (همانند رستیلن و جوودرم ) و نروکسین ها (همانند بوتاکس ) روشی عالی جایگزین جراحی برای درمان چین و چروک ها وخطوط پوست هستند؛ گاهی به صورت تبادل پذیر تحت عنوان (روش تزریقی) مورد بحث و بررسی قرار می گیرند.این درمان ها اشتراکاتی با هم دارند . آن ها بدون هیچ درد و اتلاف وقتی، توانایی ایجاد نتایج سریع و مهیجی را دارند. پرکننده های صورت ژل و بوتاکس ، روش های موثری برای بهبود نشانه های پیری هستند. محبوبیت و رواج این روش ها در سال های گذشته رو به افزایش بوده است.اما هنوزهم سوالات در رابطه با تفاوت بین این دو روش وجود دارد، به طوری که با یکدیگر هم معنی ، یا حتی اشتباه گرفته می شوند. اما حقیقت این است که پرکننده ها ، ژل و بوتاکس هر کدام ویژگی های مخصوص خود را دارند .

حتی انتخاب کردن یک مرطوب کننده ی مناسب برای پوست هم سخت است . حال در نظر بگیرید که انتخاب یک درمان غیر تهاجمی، در مطب یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک مشکل تر هم هست ؛ مخصوصا اگر شما بخواهید برای بار اول آن را انجام بدهید .

بوتاکس و دیگر نروکسین‌ها

راه هایی برای بیماران وجود دارد که بوتاکس محبوب ترین آن هاست اما زنومین و دیسپورت هم که جز روش های دیگر است وجود دارد. در میان کاربرد های گوناگون ، این عمل ها برای از بین بردن چروک هایی که در اثر تکرار حالت های صورت پدید آمده اند مثل چین های پنجه کلاغی گوشه ی چشم و خطوط اخم ، موثر هستند. استفاده ازبوتاکس ، پروتئین تصفیه شده در دوزهای پایین و سایر نروکسین ها سبب شل کردن موقت ماهیچه های زیرین صورت که در زمان انقباض صورت باعث به وجود آمدن چین و چروک ها شده است ، می شوند. هنگامی که این مواد به صورت درست تزریق شوند ، بیماران بخاطر شل شدن این ماهیچه ها، میتوانند بخندند،متعجب به نظر بیایند یا اخم کنند؛ بی اینکه چین و چروکی وجود داشته باشد . نام رایج این ماده بوتاکس است؛ همچنین با نام علمی بوتولینوم توکسین نیز شناخته شده است . بوتاکس اغلب برای پیشگیری و درمان چین و چروک های صورت مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال برای درمان دیستونی ، بلفاروپاسم و استرابیسم ماهیچه هم به کار برده می شود.

پرکننده‌های پوست(فیلر)

به پرکننده های صورت پرکننده های پوست هم گفته می شود . امروزه پرکننده های پوست یکی از محبوب ترین ابزارها برای مقابله با پیری هستند . این پرکننده ها همانند بوتاکس برای پیشگیری یا از بین بردن علائم پیری مانند چین و چروک های صورت به کار برده می شوند. معمولا این دو روش در این قسمت با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند . اولین تفاوت میان این دو روش این است که بوتاکس فعالیت ماهیچه های صورت که سبب ایجاد چروک می شوند را کاهش می دهد اما پرکننده های پوست ، ناحیه هایی در چهره که دچار مشکل شده اند را با کلاژن پر می کنند که این کار میتواند باعث تحریک رشد کلاژن در صورت شود . مشابه با لیفت پوست و حجم دهی ، که کلاژن از دست رفته ی پوست را جبران می کند و علائم پیری که در اثر نبود کلاژن اتفاق می افتد را بهبود می بخشد ، با این اتفاق پوست شما به جوان ترین حالت ممکن به نظر می رسد . در حال حاضر پرکننده های پوستی اقسام گوناگون و فراونی دارند که هر یک توانایی درمان علائم پیری ،مثل لب های نرم و نازک ، از دست دادن حجم ، چروک ها و خطوط پوستی هستند. پرکننده های پوستی با افزایش دائمی حجم در زیر پوست به منظور حجم دار کردن صورت و پر کردن چروک ها ، به جای شل کردن ماهیچه در روش بوتاکس ، عمل می کند.

کدام را انتخاب کنیم؟ ژل یا بوتاکس؟

در هنگام انتخاب بوتاکس و پرکننده های پوست مهم ترین چیزی که باید در نظر گرفته شود نوع چروکی است که می خواهید آن هارا از بین ببرید و روش انجام این کار است . بهترین گزینه برای چروک های حاصل از حرکت ماهیچه ها بوتاکس است زیرا باعث کاهش تحرک و قابل مشاهده بودن آن ها می شود . این چروک ها اغلب در اطراف ابرو ها و در پیشانی دیده می شود که در اثر نشان دادن عواطف و یا ایجاد حالت ها به وجود می آیند .

برای چروک های غیر متحرک و ثابت ، پرکننده ها مناسب تر هستند زیرا حتی در زمانی که چهره ی شما آرام است و حالت خاصی را نشان نمی دهد نیز قابل مشاهده است. این نواحی از پوست که خالی و فرورفته هستند اگر با پرکننده های پوست پر شوند بسیار مفید خواهد بود .

تاثیر گذاری بوتاکس چگونه است؟

احتمالا بعد از گذشت یک هفته از تزریق ، تاثیرات بوتاکس را خواهید دید . اثرات جانبی بوتاکس کم بوده و پس از مدت کوتاهی باید از بین برود . در صورتی که وضعیت خاصی داشته باشید که مانع از دیدن تاثیرات کامل بوتاکس شود باید با متخصص مراقبت های بهداشتی خود ، در رابطه با خطرات احتمالی پیش رو صحبت کنید. بعد از انجام تزریق بلافاصله توانایی انجام فعالیت های روزانه ی خود را خواهید داشت. اثرات بوتاکس تا حدود 4 ماه باقی می ماند

تاثیر گذاری پر کننده های پوستی

پرکننده های پوستی را نیز میتوان تاثیر گذار دانست و اثرات آن در مقایسه با بوتاکس مدت بیشتری باقی می ماند. اما نتایج به دست آمده به نوع پرکننده های پوستی که مورد استفاده قرار می گیرد بستگی دارد.